Schůzky

Oddíl skautů Bílý bizon se schází každou středu od 17:15 do 19:00 h.

Kalendář

Informace nadcházejících akcích najdete na těchto stránkách a také v našem kalendáři akcí.

Vedoucí a kontakty

Pro komunikaci s vedením oddílu používejte prosím přednostně e-mail: bilybizon@skaut.cz.

Jan Drápela – Jedi

vůdce oddílu
Mobil: +420 730 963 938
E-mail: jedi@skaut.cz

Zbyněk Drápela – Hroch

zástupce vůdce oddílu
Mobil: +420 775 361 348
zbynek@skaut.cz

Vítězslav Hložánek – Hloža

vedoucí
Mobil: +420 725 782 956
E-mail: hloza@skaut.cz

​Jakub Vyhnánek – Kutil

vedoucí
E-mail: kutil@skaut.cz

Oddílová historie

Historie křtinských skautů začíná ve třicátých letech dvacátého století. První zmínky o skautingu ve Křtinách jsou ze skautského deníku Zdeňka Farlíka z roku 1925. Ten vedl skutečnou skautskou hlídku, která měla devět členů v letech 1929–1933.
Po druhé světové válce ve Křtinách skautský oddíl nefungoval, ale místní chlapci chodili do oddílu v sousedních Babicích.
V letech 1968–1970 byl ve Křtinách oddíl skautů, jehož vůdcem byl Mirko Dressler – Starý dub. V oddíle byly družiny Lišáků a Racků a měl 16 členů. Po dvou letech však skauting ve Křtinách, podobně jako v celé republice, zanikl a s ním i skautský oddíl.
Po obnovení skautského střediska ve Křtinách vznikl i oddíl skautů. Vedl jej Boris Adámek – Lachtan a Jiří Dressler – Wolf. Oddíl měl deset členů ve dvou družinách, které se jmenovaly Delfíni a Bobři.
Od roku 1991 převzal vedení oddílu Zbyněk Drápela – Náčelník. Hned v roce následujícím se se skautským oddílem sloučila smečka vlčat a vznikl tak 1.chlapecký oddíl Křtiny. Díky přílivu členů od vlčat mohla vzniknout třetí družina s názvem Termiti. Oddíl měl v tomto období 19 členů. Od roku 1994 nese oddíl jméno“Bílý bizon“. Členská základna se postupně snižovala, zanikla družina Termitů a v roce 1995 málem i celý oddíl. Ve skautském roce 1995–1996 se díky velkému náboru nováčků činnost obnovila. Z nováčkovského oddílu vznikla družina skautů Jestřábi a šestka vlčat Tygři. Společně s rovery tak opět začal fungovat silný 1.chlapecký oddíl „Bílý bizon“ Křtiny. Postupem času vznikla i nová skautská družina Vlci fungovala téměř dva roky v letech 2000–2003.
V roce 2004 byl jmenován novým vůdcem oddílu Petr Zapletal – Warden. Na jaře roku 2008 se rozdělil 1.chlapecký oddíl Bílý bizon na dva oddíly – skautský a vlčácký. V oddíle tak zůstali skauti a roveři.
V roce 2010 převzal oddíl Jiří Pinďák. Ve skautském roce 2010–2011 vznikla díky příchodu šesti vlčat z vlčácké smečky nová družina Vlků. Probíhá velmi pestrý a zajímavý program. Oddíl dosáhl historického úspěchu – družina Jestřábů se probojovala do celostátního kola Svojsíkova závodu, kde obsadili 13. místo. V novém skautském roce má oddíl, díky přechodu vlčat ke skautům 18 členů. Co do počtu se oddíl dostává na druhou nejvyšší úroveň v historii křtinských skautů.
Sepsal Zbyněk Drápela – Náčelník dne 10. 12. 2011