O středisku

Historie

Skauting ve Křtinách má velkou tradici! První písemné zmínky o skautech v naší obci, které se nám podařilo vypátrat, jsou z let 1925 a 1928 až 1933. Ve Křtinách tehdy vedl první skautskou hlídku složenou z místních chlapců Zdeněk Farlík.

Druhým obdobím skautingu ve Křtinách jsou léta 1968 až 1970, kdy zde bylo založeno skautské středisko pod vedením Ivo Adámka (Oviho).

Třetí a doposud nejdelší období křtinského skautingu začalo 23. března 1990 obnovením střediska pod vedením Františka Závady (Šárlího). Od konce roku 1996 vedl středisko Zbyněk Drápela (Náčelník). Od března 2007 působil v čele křtinského skautského střediska Petr Zapletal (Warden). Od května 2019 vedl středisko Štefan Pinďák (Štófa). V květnu vedení přebral Zbyněk Drápela (Hroch).

On-line nahlédnutí do střediskového archivu

Při příležitosti oslav 29 let od obnovení střediska Junák Křtiny jsme on-line otevřeli náš archiv, ve kterém můžete listovat kronikami až do roku 2001. Vše najdete po kliknutí na tlačítko níže.

V současné době Junák Křtiny sdružuje okolo 155 osob a vnitřně se dělí na:

• Skupinu benjamínků Bubáčci (nejmladší děti do předškolního věku)
  • Roj světlušek Ještěrky (dívky 6-11 let)
  • Smečku vlčat (chlapci 6-11 let)
  • Oddíl skautek Muchomůrky (dívky 11-15 let)
  • Oddíl skautů Bílý bizon (chlapci 11-15 let)
  • Kmen roverů a rangers RRetalon (členové ve věku přibližně 16-25 let)
  • Klub kmene dospělých Oldskauti (členové starší 26 let)

Vedení střediska

• Vedoucí střediska: Ing. Zbyněk Drápela mladší (Hroch)
  • Zástupce vedoucího a hospodář: Mgr. Vítězslav Hložánek (Hloža)
  • Revizní komise: Matěj Opletal (Balů), Bc. Dominik Pacek (Páca), Ing. Štefan Pinďák (Štófa)
  • Další osoby: Bc. Vít Jelínek (Vejt) – šéfredaktor Smrku, Nikola Matušková – správkyně klubovny, Matěj Opletal (Balů) – správce vybavení

Výroční zprávy střediska

Naše výroční zprávy si můžete přečíst kliknutím na tlačítko níže.

Identifikační údaje střediska

Junák – český skaut, středisko Křtiny, z. s. je pobočný spolek zapsaný v rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. L 38416, který sídlí ve Spolkovém domě na adrese Křtiny č.p. 65, 67905 Křtiny, má přidělené IČO 62077970 a evidenční číslo v rámci Junáka 623.18, běžný účet vede u Fio banky pod č. 2100349065/2010.